Lesbijki i geje dziękują

Publikujemy list, jaki otrzymaliśmy od Lambdy Warszawa i Kampanii Przeciw Homofobii. Jak widać decyzja Jacka Poniedziałka może wnieść wiele dobrego dla budowania postaw tolerancji w społeczeństwie, a dla samych lesbijek i gejów w procesie coming out!


Warszawa, 14.12.2005

Dziękujemy!

W imieniu naszych stowarzyszeń, ale przede wszystkim - w imieniu wielu lesbijek i gejów w Polsce chcieliśmy podziękować Jackowi Poniedziałkowi, za akt odwagi, jakim w polskim społeczeństwie jest coming out osoby publicznej.
Niestety, nadal w Polsce w roku 2005, tak prosta rzecz, jak mówienie prawdy
o sobie i swojej odmienności nie jest codziennością. Wiele osób z obawy przed odrzuceniem ukrywa swoją tożsamość i ukrywa fakt bycia lesbijką, czy gejem.

To, co zrobił Jacek Poniedziałek jest ważne jeszcze z jednego powodu. Wiele znanych osób w Polsce o odmiennej orientacji seksualnej, w obawie o swoją karierę ucieka się do kłamstwa lub w najlepszym razie przemilcza swoją tożsamość. Jacek Poniedziałek ma odwagę powiedzieć prawdę, gdy wokół panuje hipokryzja. Jacek Poniedziałek jest dla nas znanym świetnym aktorem teatralnym, telewizyjnym i filmowym. Powiedzenie o sobie "jestem gejem"
przysporzy mu jeszcze więcej fanek i fanów - tego jesteśmy pewni!

Tekst z dzisiejszego "Faktu" jest także wielkim wydarzeniem dla społeczności lesbijek i gejów w Polsce. Po raz pierwszy tak znana osoba, mówi o sobie "gej" czy "lesbijka" na pierwszej stronie najpoczytniejszej gazety w kraju.

Nawet gdybyśmy zorganizowali dziesięć Marszów Równości, to nie wniesiemy tyle dobrego dla pozytywnego wizerunku gejów i lesbijek, co publiczna deklaracja znanej i lubianej osoby. Polacy nie są nietolerancyjni z natury.
Czasami ulegamy jedynie namowom nieprzychylnym lesbijkom i gejom politykom.
Dzięki coming out'owi osób publicznych każda Polka i Polak będą mogli powiedzieć: "Znam gejów i lesbijki i są to tacy sami ludzie jak ty czy ja".

Chcieliśmy także podziękować dziennikowi "Fakt" za ciepłe przyjęcie wyznania Jacka Poniedziałka i słowa otuchy. Cieszymy się, że "Fakt" staje po stronie ludzi otwartych, a nie homofobów.

Zgadzamy się z tym, co powiedział Jacek Poniedziałek w "Fakcie":
"Czy to ważne z kim sypiam?. Ważne jakim jestem człowiekiem." Dziękujemy Ci Jacku!


Serdecznie pozdrawiamy


Yga Kostrzewa
Lambda Warszawa

Tomasz Szypuła
Kampania Przeciw Homofobii


Coming out
  Autorki   Fragmenty   Kalendarium   Partnerzy   Dla prasy   
© anka zet studio         e-mail: wydawnictwo@ankazet.com         hosting: Kobiety Kobietom

Kup książkę!