Lesbijki wspominają prof. Hołdę

20 maja w wieku 59 lat zmarł prof. Zbigniew Hołda. Wybitny prawnik, znakomity znawca problematyki praw człowieka.


Był kierownikiem Zakładu Prawa i Polityki Penitencjarnej Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezesem Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, członkiem Komisji Prawniczej Polskiej Akademii Umiejętności.

W latach 80. był doradcą Solidarności, za co został internowany.
Za swoją działalność publiczną otrzymał kilka nagród, m.in. ProBono. Tytuł ten nadaje od pięciu lat Fundacja Uniwersyteckich Poradni Prawnych osobom, które bezinteresownie świadczą pomoc potrzebującym. Profesor od wielu lat bowiem jako adwokat prowadził tzw. sprawy precedensowe, w których wyrok może spowodować nową, bardziej przyjazną interpretację prawa.
Był również laureatem Złotego Paragrafu, przyznawanego przez "Gazetę Prawną".

W tym roku otrzymał Nagrodę Tolerancji, która jest europejską nagrodą tzw. tęczowego trójkąta weimarskiego, czyli europejskich organizacji LGBTQ.
Profesor Hołda zajmował się wieloma sprawami i procesami osób LGBTQ - m.in. reprezentował w Europejskim Trybunale Praw Człowieka sprawę zakazanej warszawskiej Parady Równości z 2005 roku. Wygrana sprawa, która przeszła do historii jako "Bączkowski i inni przeciwko Polsce", potwierdziła prawo każdego do zgromadzeń

Nam szczególnie jest bliski z racji zaangażowania się w "Naszą sprawę" (http://kobiety-kobietom.com/naszasprawa), gdy 4 lesbijki procesowały się z działaczami PiS o to, iż porównali homoseksualizm do pedofilii, nekrofilii i zoofilii. W pamięci mamy nasze wspólne wyjazdy do sądu do Poznania, jego niekończące się ciekawe opowieści i anegdoty historyczne zabarwiane dużym poczuciem humoru. Zapamietamy go jako człowieka otwartego i życzliwego innym. Człowieka o niespotykanej wiedzy i erudycji.

Dziękujemy Panie Profesorze za całokształt.
Yga Kostrzewa
Agnieszka Kraska
Joanna Reniger
Sandra Rutkiewicz

Za:
http://kobiety-kobietom.com/news/art.php?art=6130


Coming out
  Autorki   Fragmenty   Kalendarium   Partnerzy   Dla prasy   
© anka zet studio         e-mail: wydawnictwo@ankazet.com         hosting: Kobiety Kobietom

Kup książkę!