Agnieszka Weseli/Furja - historyczka seksualności

W albumie napisała rozdział o stosunku polskich lesbijek do sadomasochizmu. To ważne, bo tematyka jest odrzucana w publicznej dyskusji.


Od 1999 roku bada i popularyzuje historię kobiet i życia seksualnego w Polsce w wiekach XIX i XX, zajmując się takimi tematami, jak życie seksualne studentów warszawskich na przełomie XIX i XX wieku, wychowanie seksualne dzieci i młodzieży na ziemiach polskich w XIX i pierwszym dziesięcioleciu XX wieku, prostytucja w Warszawie w dwudziestoleciu międzywojennym, dom publiczny oraz homoseksualizm w obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau, seksualność w nazistowskich obozach koncentracyjnych, obecność lesbijek oraz osób transseksualnych i transgenderowych w społeczeństwie i kulturze polskiej w wiekach XIX i XX: doświadczenia osób transseksualnych w toaletach publicznych, literatura lesbijska w Internecie, lesbianizm a sadomasochizm. Stała uczestniczka i współorganizatorka polsko-niemieckiego seminarium „Kobiety w Auschwitz” w Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu. Publikacje m.in. „Rita Baum”, „Przegląd Historyczny”, „Zadra”, „Katedra”, „Czas Kultury”, Critical Issues in Sex and Sexuality (e-book), Oksford 2006, Tout sur l’amour, Tuluza 2007, Queerowanie feminizmu, Poznań 2007, Gender Query: Explorations of Identity, Expression, and Embodiment, Cambridge [w druku]).
Tłumaczka i redaktorka książek oraz filmów (wydała m.in. publikacje źródłowe Rozmowy norymberskie i Śmierć Hitlera, współpracowała z Anną Laszuk jako redaktorka książki Dziewczyny, wyjdźcie z szafy!).
Jej wkład w powstanie albumu „Kiedy kobieta kocha kobietę… Album relacji", oprócz jednego z rozdziałów, obejmuje również redakcję tekstów.
Miłośniczka konferencji naukowych i queer-art-festiwali, gorliwa uczestniczka kursów, seminariów i warsztatów twórczych oraz praktycznych (Szkoła Reportażu w Collegium Civitas, dramatopisarstwo, film, fotografia, tworzenie stron www).
Studiuje w Akademii Psychologii Zorientowanej na Proces.

Lokalna siłaczka (organizuje i współorganizuje Manify, Ladyfesty, Dni Równości, obozy feministyczne, dyskusje, debaty, działania artystyczne; należy do Porozumienia Kobiet 8 Marca, kolektywu Kvir Svera i grupy Ulica Siostrzana.
Współtworzyła projekty „Poradnia Antyhomofobiczna”, kalendarium „LESteśmy w Polsce” i pracowała przy redakcji i korekcie publikacji Porozumienia Lesbijek (LBT):
„Fakty przeciwko mitom o lesbijkach i gejach” autorstwa m.in. Ygi Kostrzewy i Anny Zawadzkiej.

Pisze teksty dla kabaretu lesbijskiego Barbie Girls.
Jest połową duetu twórczego www.ultra-fiolet.pl.
Współtworzyła pierwszy w Polsce festiwal queerotyki FAQ! (maj 2007; www.faq-fest.pl)
W ramach Fundacji Centra od jesieni 2007 roku organizuje w Warszawie społeczno-kulturalną Centrę queerowo-kobiecą UFA; www.u-f-a.pl).

Jest osobą pełną pomysłów i projektów. Działa w przestrzeni:
http://www.u-f-a.pl


Coming out
  Autorki   Fragmenty   Kalendarium   Partnerzy   Dla prasy   
© anka zet studio         e-mail: wydawnictwo@ankazet.com         hosting: Kobiety Kobietom

Kup książkę!