"Trzy grosze" wydawcy

Kiedy Autorki zgłosiły się do mnie z tym ciekawym tekstem, brałam pod uwagę fakt, że przedstawione historie nie wniosą niczego nowego do mej wiedzy o procesie coming out. Zaskoczyło mnie jednak profesjonalne podejście do opisywania procesu ujawniania się.

Ten niezwykły poradnik wręcz podaje na tacy gotowe rozwiązania dla osób, które są dopiero na którymś odcinku trudnej i wymagającej odwagi i siły drogi, zmierzającej do akceptacji orientacji homoseksualnej. Dla mnie samej był swoistego rodzaju kompasem, przypominającym, ale i wyjaśniającym mi trudną pełną cierpienia i bólu drogę, którą sama przebyłam. Dzięki niemu zrozumiałam, że ja przed wielu laty przeżyłam swój coming out w taki sposób, w jaki on przebiega u każdego, kogo on dotyczy, niezależnie od rodzaju ukrywanej tajemnicy.

Ale nie to przesądziło o mej pozytywnej reakcji na przedstawiony temat. Pozwolę sobie opowiedzieć Wam, Drodzy Czytelnicy i Drogie Czytelniczki pewną historię, która miała zasadnicze znaczenie dla stwierdzenia, że taka książka jest potrzebna i podjęcie decyzji o jej publikacji. Spędzając miłe chwile ze swoją partnerką w Paryżu, w związku z naszą podróżą w dziesiątą rocznicę szczęśliwego związku, spotkałam tam młodego, sympatycznego wykształconego, pochodzącego z dużego miasta, geja. Wiele czynników mogło wskazywać, że jest niezależny w sądach, otwarty na dialog i przedstawianie swego stanowiska, stąd odważniejszy w mówieniu otwarcie o własnym homoseksualizmie. Jednak porzucił on karierę zawodową w Polsce, pozostawił rodzinę i znajomych, ponieważ nie potrafił otwarcie porozmawiać z rodzicami o swej orientacji. Można więc pokusić się o twierdzenie, że dialog na ten temat potrzebuje więcej niż tylko wykształconego i inteligentnego umysłu. Potrzebuje gruntownej edukacji, szczególnie w szeroko pojętej, a nie ukrywajmy – zaniedbanej - dziedzinie seksualnej? Na to pytanie odpowiedzą sobie Państwo sami, m. in. dzięki tej lekturze.W mojej głowie pozostaje pytanie, do jakich poświęceń są zdolne osoby homoseksualne i czego są w stanie wyrzec się dla pilnowania swojej wielkiej tajemnicy? A przecież wystarczy ujawnić się, otwarcie porozmawiać o tajonej sferze psychoseksualnej, chronionej z taką energią, którą można przeznaczyć na pożyteczne rzeczy. Coming out naprawdę nie boli, szczególnie dzięki radom i wskazówkom zawartym w niniejszej książce. Z myślą o Ł. z Paryża, jak również o wszystkich tych, którzy przygotowują się do odkrycia przed bliskimi prawdopodobnie największej tajemnicy ich życia, powstała książka. Również rodzice i bliscy osób zorientowanych homoseksualnie znajdą tu odpowiedzi na nurtujące ich pytania. Bo dla nich to, w dużej mierze z powodu obawy o ostracyzm społeczny, trudne i przepełnione strachem, doświadczenie. Dzięki niniejszej publikacji łatwiej im przyjdzie podjąć dialog na przemilczany temat i dotrzeć do własnego dziecka.

Również Ty, przeciętny Czytelniku, nie mający dziecka o homoseksualnej orientacji, nie mieszkający z gejem czy lesbijką, nie będący osobą homoseksualną, możesz przeczytać tę książkę, by dowiedziawszy się o lękach i cierpieniu związanych przede wszystkim z obawą przed społecznym odrzuceniem, chociaż raz zastanowić się nad skutkami, jakie może wywołać Twój żart o "pedałach" lub obelżywy epitet rzucony pod ich adresem.
Poznać publikację dla sprawniejszej pracy z młodzieżą powinni także specjaliści, na co dzień rozwiązujący ich problemy, wśród których jakąś część zajmują dylematy związane z akceptacją swojej orientacji psychoseksualnej.
Książka będzie dopełnieniem procesu coming out, jaki przez ostatnie kilka lat ja i moja partnerka przeprowadziłyśmy z naszymi rodzicami. Rozumiemy ich trudną drogę do akceptacji dzieci żyjących w konflikcie z narzuconą doktryną obyczajową i bardzo im dziękujemy za zwycięstwo.

Książkę dedykuję mojej w 100% heteroseksualnej, jak zawsze o sobie mówiła, przyjaciółce, która zanim odeszła, zdążyła zobaczyć i poznać największe, jej zdaniem, artystki – Drag Queen. Dziękowała mi za zaufanie, ale jednocześnie zapewniała, że świadomość, że kocham kobiety, niczego nie zmieni w naszej przyjaźni. Wprowadziłam Ją w barwny świat knajp lesbijsko-gejowskich, pozwoliłam uczestniczyć w specyficznej atmosferze prywatek lesbijskich. Nie miała nic przeciw temu, że jako niezwykle atrakcyjna kobieta była przez nie podziwiana, komplementowana i adorowana. Cieszę się, że zamiast trwania w stereotypach, o których dużo na początku rozmawiałyśmy, była otwarta na poznawanie, niczym nie różniących się od reszty społeczeństwa, gejów i lesbijek. Dziękuję Ci Aniu!

W tym miejscu chciałabym również podzielić się pewną optymistyczną refleksją. Otóż z niedowierzaniem zaobserwowałam, że nie mieliśmy większego problemu z pozyskaniem patronów medialnych naszego przedsięwzięcia, za co Wam jeszcze raz serdecznie dziękujemy (z trudem zmieściliśmy wszystkich na okładce!). To przeczy stereotypowi (a ich obalanie również zawiera się w książce), że media traktują osoby ze środowiska LGBTQ tylko jako podmiot przedstawiany w przysłowiowych kolorowych piórach przy okazji parad i marszy osób LGBTQ. Nie chcę dokonywać uogólnień i być może znajdą się media nastawione na sensację, ale cieszy mnie fakt, że jest duże grono dziennikarzy towarzyszących osobom ze środowiska LGBTQ i grupie tolerancyjnych i otwartych na dialog heteroseksualistów w ich drodze edukowania społeczeństwa i otwierania się na publiczną dyskusję o inności i jej niegroźnej, a wręcz nawet barwnej obecności.


Należy podkreślić, że książka jest pierwszą publikacją dotykającą procesu coming out. Jest to powód do dumy, ale i usprawiedliwienie dla jej niedoskonałości. Liczymy na to, że Czytelniczki i Czytelnicy zapoznawszy się z nią, będą mieli wiele uwag, a lektura sprowokuje ich do refleksji. Będzie nam bardzo miło, jeśli część spośród nich będzie chciała się nimi z nami podzielić na naszej stronie internetowej. Może kiedyś powstanie na ich podstawie nowa książka, tak jak ta pojawiła się w Waszych rękach dzięki zebraniu licznych listów oraz wytrwałej systematycznej pracy Autorek z osobami homoseksualnymi na warsztatach, szkoleniach, podczas terapii grupowej czy indywidualnej.

Autorki zapraszają do dialogu i ujawniają tajemnicę sprawnego i przyjemnego jego przeprowadzenia na jeden z trudniejszych tematów. Z pewnością nie wyczerpują tematu, ale z właściwym sobie wdziękiem zapraszają do refleksji i do poszukiwania porozumienia…

LGBTQ – tym terminem określa się osoby: lesbijki, gejów, biseksualistki/ów, transpłciowe, queer
Anna Zawadzka

Coming out
  Autorki   Fragmenty   Kalendarium   Partnerzy   Dla prasy   
© anka zet studio         e-mail: wydawnictwo@ankazet.com         hosting: Kobiety Kobietom

Kup książkę!