ZTM odmawia organizatorkom Manif zgody na odpłatną reklamę

Przygotowania do corocznej Manify w Warszawie zostały zakłócone. ZTM odmówił możliwości umieszczenia ich na autobusach, uznając projekty za kontrowersyjne. Czym to uzasadnił?


Trwają przygotowania do corocznej Manify w Warszawie, która odbędzie się 8 Marca. Organizatorki chciały wykorzystać warszawskie autobusy do jej zareklamowania i przesłały do ZTM projekty reklam (autor ich szaty graficznej to Mateusz Goll).
Niestety ZTM odmówił możliwości umieszczenia ich na autobusach, uznając projekty za kontrowersyjne.
Kiedy poprosiliśmy o wyjaśnienie, co konkretnie wzbudza wątpliwości ZTM, otrzymaliśmy poniższe pismo:
"Szanowna Pani
Tabor komunikacji miejskiej nie jest odpowiednim miejscem do wymiany poglądów czy prowokacji artystycznych. Zaproponowany przez Państwa projekt ma w sobie silny czynnik socjalizujący , który ma wpłynąć na mentalność i osobowość odbiorcy, a więc w konsekwencji prowadzić do rozważań. Warszawa posiada inne nośniki reklam, które mogą być obszarem do podjęcia tematu.

Grażyna Cudak
dział promocji"

Jak widać, głównym zagrożeniem, jakie niosą ze sobą reklamy, jest fakt, że mogą "prowadzić do rozważań". Warto zadać pytanie, czy w takim razie ZTM nie powinien zakazać reklam różnego rodzaju mediów, których celem jest przecież skłonienie widzów i czytelników do refleksji?

Wydaje się jednak, że problem leży gdzie indziej. Jednym z tematów, które organizatorki Manify - Porozumienie Kobiet 8 Marca - chcą poruszyć w tym roku, jest negatywny wpływ hierarchów Kościoła Katolickiego na tworzenie prawa w Polsce. Prawa, które dotyczy w dużej mierze kobiet, tak jak ma to miejsce w przypadku tzw. ustawy Gowina o in vitro. Czyżby w Polsce temat ten nie mógł być podjęty w przestrzeni publicznej? Czyżby władze ZTM obawiały się, że w przypadku wyrażenia zgody na zamieszczenie plakatów zostaną ukarane przez politycznych decydentów?

Nie chodzi nam o to, aby w przestrzeni publicznej można było umieścić każdy komunikat - my także nie chciałybyśmy, aby publikowane były treści obraźliwe, wulgarne lub poniżające poszczególne grupy, czy osoby, jak to miało miejsce na słupach Warexpo, też należących do miasta, na których widniały plakaty epatujące przemocą, podające nieprawdziwe informacje o tym, że "homoseksualiści chcą adpotować twoje dziecko" i przestrzegające przed "homoseksualnym barbarzyństwem".
(Więcej: http://wyborcza.pl/1,76842,5146584.html)

Jednak projekty, których umieszczenia odmówił ZTM nikogo nie obrażają, a jedynie skłaniają do zastanowienia. Przestrzeń publiczna z definicji powinna należeć do obywatelek i obywateli, powinna być przestrzenią swobodnej dyskusji i wymiany poglądów, także na temat roli kościoła, zaś władze publicznej spółki nie mają prawa występować w roli cenzora.

Z poważaniem

współorganizatorki corocznej Manify 8 Marca

Porozumienie Kobiet 8 Marca
Porozumienie Lesbijek (LBT)
Stowarzyszenie Same o Sobie (S. O S.)
Fundacja MaMa
Fundacja Anka Zet Studio

Pamiętaj zawsze o tej stronie:
http://porozumienie.nongov.pl/


Coming out
  Autorki   Fragmenty   Kalendarium   Partnerzy   Dla prasy   
© anka zet studio         e-mail: wydawnictwo@ankazet.com         hosting: Kobiety Kobietom

Kup książkę!